Uzman Görüşü: Solana Mücevheri Bu 4 Altcoin Portföylerde Olmalı!

Solana, Blockchain’in ne kadar dirençli olduğunu gösteriyor. Aralık 2023’te 8 dolara kadar düşen SOL, 200 dolara geri döndü. Tüm ekosistemi yedeğine alıyor. Altcoinbuzz ekibinden Kripto uzmanı Camille Lemmens’e göre Solana’nın temelleri her zaman güçlü kaldı. Uzman, şimdi Solana’nın en iyi kripto mücevherlerine daha yakından bakıyor. Bu bağlamda ‘portföylerde olması’ gerektiğini söylediği 4 altcoin paylaşıyor.

İlk sıradaki Solana mücevheri Jupiter (JUP)

Jupiter bir DEX toplayıcısı. Aynı zamanda günümüzün Solana kripto mücevherlerinin ilki. Bir DEX toplayıcısı olarak, çeşitli DEX’lere bağlandığı ve sizin için en iyi fiyatı bulduğu anlamına geliyor. Ancak hepsi bu kadar değil, Jupiter birkaç özellik daha sunuyor. Örneğin:

  • Stop-limit emri.
  • DCA (dolar maliyet ortalaması) seçenekleri.
  • Perpetuals.

Limit emri, coin satın alırken veya satarken tercih ettiğiniz koşulları belirlemenizi sağlar. DCA ile satın alımları sabit zamanlarda ve miktarlarda ayarlayabilirsiniz. Toplayıcı, Ekim 2021’de kapılarını açtı. Ancak, JUP token 31 Ocak 2024’e kadar piyasaya sürülmedi. Platformu kullanmış olsaydınız, bir airdrop bekleyebilirdiniz. Örneğin, Phantom cüzdan takas seçeneği Jupiter’i kullanır. Minimum airdrop 200 JUP idi, şimdi neredeyse 300 dolar için iyi. Jüpiter’i çok kullandıysanız, büyük bir airdrop elde edebilirdiniz. Jupiter, görünüşe göre her yıl aynı tarihte, 31 Ocak’ta daha fazla airdrop planlıyor. Solana’da en çok kullanılan uygulamalardan biri. Bu yüzden gözünüz üzerinde olsun.

İkinci sırada Helium Network (HNT) (MOBILE) var

HNT ve onun MOBILE token’ı bir DePIN projesi. Şimdi, hepimiz bunun 2024’te sıcak bir anlatı olduğunu biliyoruz. Helium tamamen merkezi olmayan bağlantı ile ilgili. Başka bir deyişle, interneti herkes için kullanılabilir hale getiriyor. Fikir şu ki, hotspot hizmetinizi siz işletiyorsunuz. Helium güvenlikle ilgilenir. Öte yandan, hotspot sahipleri internet kaynaklarını paylaşıyor. Bunun için HNT token cinsinden bir ödül alırlar. Ancak, dahası var, ikinci bir token var, MOBILE. Bu, Helium 5G projesine güç veriyor. Şu anda bu yalnızca ABD’de mevcut. Bu proje 2023 yılının ilk çeyreğinde başlatıldı.

Her iki token da iyi gidiyor. HNT geçen yıla göre %370+ artış gösterdi. MOBILE, 2023 Noel’inden önce bir ATH’ye ulaştı. Bir başka ilginç husus da Helium’un Solana’ya geçmesi. Bu Nisan 2023’te gerçekleşti. Helium’un önce kendi Katman 1 Blockk-chain ve ağı vardı. Şimdi ise Solana ile entegre durumda.

Bir başka Solana Mücevheri: Render Network (RNDR)

Render Network ile DePIN ve AI’da kalıyoruz. En iyi Solana kripto mücevherlerinden biri. Render dağıtılmış GPU sunar. Bu, oyuncular tarafından ve en başta yapay zeka tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla, öngörülebilir gelecekte GPU hesaplama gücüne olan talep durmayacak. Aksine, talep büyük olasılıkla artmaya devam edecek. İlginç olan, Render’ın Ethereum’dan Solana’ya geçmesi. Bu Kasım 2023’te oldu. Ethereum’un düşük hızından ve yüksek işlem maliyetinden bıkan projeler olduğunu görmek güzel.

Ancak her madalyonun iki yüzü vardır. Render’ın daha az sevdiğim yönü merkeziyetsiz olması. Yazılımını merkezi sağlayıcılar üzerinde barındırıyor. Örneğin AWS ve Google Cloud Platform (GCP). Aynı zamanda izinli bir ağ. Akash gibi diğer benzer platformlar ise çok daha merkezsiz. Yine de, partiyi bozmak istemiyorum! RNDR harika gidiyor, geçen yıl %1050’nin üzerinde artış gösterdi. 4 Aynı zamanda piyasa değerine göre en büyük ikinci DePIN projesi.

Son sırada Pyth Network (PYTH) var

Pyth Network bir oracle. Oracle’lar Blockchain teknolojisinin önemli bir parçasıdır. Blockchain’ler dışarıyla ya da gerçek dünyayla iletişim kuramaz. Bu nedenle, tüm bilgilerin başka bir hizmetten gelmesi gerekir, bunlar oracle’lardır. Blockchain’ler ve Dapps’lere kripto veya altın fiyatları, spor sonuçları, hava durumu raporları vb. sağlarlar.

Pyth sahneye Ekim 2021’de çıktı. Ancak, geçen yılın sonlarında gürültü yapmaya başladı. Dalgalar yarattı ve bazı etkileyici istatistiklere sahip. Bu alanda kral olan Chainlink’in ciddi bir rakibi. Pyth’in Chainlink’e göre birkaç avantajı var. Örneğin, verileri birkaç saniyede bir güncelliyor. Buna karşılık, Chainlink her birkaç saniyede bir güncelleniyor. Sonuç olarak, PYTH yukarı doğru bir yörüngeye sahip gibi görünüyor.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x